NXPA5000 6000MHz 50W UAV Module RF Communication Module
Nengxun Communication Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : NENGXUN
Model Number : NXPA5000-6000MHz-50W
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1
Price : The price is negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability : 10000
Delivery Time : 5-8DAYS
Packaging Details : 25.6*111.7*17MM
Frequency : NXPA5000-6000MHz-50W
Dimensions(mm)/Weight : ≤232.3×106×24.5 (without connectors), ≤1.5KG
Max output Power (CW) : ≥ 47dbm
Temperature protection : Over 80℃ protection,with open circuit protection
Contact Now
PN:NXPA5000-6000MHz-50W
  • Small size, Low power consumption, good stability;
  • High linearity and Intermodulation;
  • Shape structure can be customized
  • Products can be developed according specification;
  • Widely used in Radar, Navigation, Communication, EMC test and other Civil fields.
Parameters
Frequency
5000MHz~6000MHz
Max output Power (CW) ≥ 47dBm
Gain ≥ 46dB (customized)
Gain Flatness ≤ 2±1dB
Input power 2±1dBm
Input VSWR ≤ 1.7
Temperature protection Over 80℃ protection
PTT port Default off; 3.3~5V on
VCC/Current reference 30V/12A
Working voltage +28V~ +30V
Working current ≤ 7-8A
Spurious ≤ -65dBc
Harmonic harmonics Worst point≤ -20dBc
Operating Temperature -30℃~+55℃
RF Connector SMA-F
Power Supply Interface feedthru capacitor
Installation method Radiator shall be installed for power amplifier test
Package 1pcs/box
Outline Drawing
Support and Services:
RF Power Amplifier Technical Support and Services
  • Provide technical guidance on the installation, use and maintenance of RF Power Amplifier.
  • Provide troubleshooting and repair services.
  • Provide replacement parts and components.
  • Answer customer inquiries and provide product information.
  • Provide technical training for customers.
  • Provide warranty service.
Product Tags:
6000MHz uav module
RF Communication uav module
UAV rf communication module
Cheap NXPA5000 6000MHz 50W UAV Module RF Communication Module for sale
NXPA5000 6000MHz 50W UAV Module RF Communication Module Images